Sinner Winner

Taliansky tenista Yannik Sinner vyhral svoj prvý grandslam v živote. A zrejme nie posledný. Má na to všetky predpoklady. Skvelú techniku, úžasný pohyb a výborné mentálne nastavenie. Vo finále Australian Open porazil Rusa Daniila Medvedeva 3:2 na sety. Napriek tomu, že prvé dva sety prehral.

Úvod finále bol dosť prekvapujúci. Daniil odohral celý turnaj svojim klasickým obranárskym štýlom. Behajúc 5 metrov za základnou čiarou a vracajúc všetko s dostatočnou dĺžkou. Na finále si však tento skvelý taktik pripravil niečo, s čím málokto počítal. Od prvej lopty brutálne nátlakový tenis. Bez ochoty cúvnuť viac ako poldruha metra za základnú čiaru. Fungovalo mu to ohromne. Yannik ostal totálne zaskočený. To, čím s ľahkosťou ničil všetkých predošlých súperov, zrazu neviedlo k bodom.

Medvedev bol lepší aj v dlhých rýchlych prestrelkách. Obdivuhodnými returnami vymazal dovtedy obrovskú Sinnerovu zbraň. Presný a tvrdý prvý servis. Išiel do neho naplno, žiadne čakanie pri zadnom mantineli. Až tak, že sa mladému Talianovi dostal pod kožu. Lepšie povedané pod lebku rovno do mozgu. Yannik si nebol schopný pomôcť ľahkými bodmi z prvého servisu. Prvá dva sety nemal proti súperovi žiadnu zbraň. Ani sa nenazdal a bolo 3:6, 3:6.

Zrejme v ňom naozaj drieme šampión. Nespanikáril a trpezlivo čakal. Vedel, že čím dlhšie sa bude hrať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že jeho šance prídu. Medvedev prežil na turnaji dva stratené zápasy z 0:2. Strávil na kurte omnoho viac času a na začiatku tretieho setu sa to začalo lámať. Tempo, ktoré nasadil od začiatku, bolo nemožné udržať a Sinner to vycítil. Začal súpera ohlodávať, ako keď svorka vlkov po kúskoch seká zubami po bežiacom jeleňovi. Každá krvácajúca ranka ho dostáva na kolená. Presne to isté spravil Sinner Medvedevovi. Zrazu už aj dlhšie výmeny vyhrával, zrazu sa mu už aj prvý servis daril. Po necelých štyroch hodinách skvelého predstavenia zakončil dvadsaťdvaročný taliansky tenista zápas svojim typickým krásne napriamo trafeným forhendom po čiare.

Všetci uznali, že si zaslúžil tento turnaj vyhrať. Lepší tenista v týchto dvoch týždňoch po svete nebehal.

Finále Australian Open 2024:

Yannik Sinner (4-ITA) – Daniil Medvedev (3-RUS) 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3

Zápas trval 3 hodiny a 46 minút.