Naomi vyhrala nad nechutnou kulisou

Finále US Open 2018:
Naomi Osaková (20-JPN) – Serena Williamsová (17-USA) 6:2, 6:4
Zápas trval 1 hodinu a 19 minút.

Tenisový svet bol plný očakávania či Serena vyrovná a prekoná dlhoročné tenisové rekordy. Nepodarilo sa. Nestala sa historicky najstaršou grandslamovou šampiónkou (26. septembra bude mať 37 rokov) a neprekonala rekord, ktorý spravila na Australian Open 2017. Nevyrovnala Margaret Courtovú, v rekordnom počte 24 titulov na grandslamoch. Tlaku podľahla až príliš.

Naopak, ešte len dvadsaťročná Japonka pristúpila k zápasu s chladnou hlavou, veď súperku už raz porazila. Prvý set bol ako masaker japonskou katanou. Američanka vôbec nešiel prvý servis a zaknihovala len jedno napomentie za koučing od trénera. V druhom sete išla Serena do totálneho rizika. Po fantastickom a napínavom štvrtom geme sa ujala vedenia 3:1. Lenže Osaková si hneď zobral brejk späť. Naštvatá Serena rozbila raketu o zem. Dostala ďalšie varovanie, čo znamenalo automaticky trestný fiftín. Nasledujúce dva gemy využila Japonka nekoncentrovanosť súperky a otočila na 4:3. Serena zúrila a zakričala na rozhodcu, že je zlodej a ukradol jej fiftín. Dostala tretie napomenutie, čo automaticky znamenalo gem pre Naomi, čiže stav 5:3. Williamsová ešte zvládla znížiť na 5:4, ale nasledujúci gem bol posledný. Naomi v búrlivej atmosfére premenila druhý mečbal a získala životný úspech.

Odovzdávanie trofejí sa zvrhlo na nechutné americké divadlo. Diváci bučali na Japonku a nedovolili jej v radosti prežiť zaslúžený triumfálny okamih. Toto nemalo nič spoločné so športom. Amerika sa môže hanbiť, že nedokáže prijať prehru.